Odwiedzenie któregoś z tzw. floating market, czyli wodnego targu, stanowi jedną z niepowtarzalnych i przyprawiających o zawrót głowy atrakcji Bangkoku. Upewnijcie się więc, że nie zabraknie tego punktu i w waszym repertuarze wycieczki.

Co stanowi o wyjątkowości tego typu marketów, spośród innych, niezliczonych targów i bazarków Bangkoku? Z pewnością kolorowe, egzotyczne potrawy, przyrządzane na naszych oczach i serwowane prosto z cumującej na wodzie łodzi. Wybór i ilość oferowanego jedzenia, może powodować u niektórych lekką dezorientację. Poza świeżymi owocami morza i rybami, będziecie mogli spróbować prawdziwej tajskiej kuchni – w wydaniu zarówno dla turystów, jak i tej przyrządzonej z myślą o odpornych na ostrość kubkach smakowych Tajów.

Czy wodne markety w Bangkoku są już tylko dla turystów?

Większości wodnych marketów w okolicach Bangkoku zarzucane jest, że stanowią obecnie atrakcję wyłącznie turystyczną. Jest to prawda, a mimo to i tak warto się tam wybrać. Dlaczego? Ponieważ właśnie tak wyglądały kiedyś tradycyjne tajskie targi. Okoliczni handlarze, rolnicy i rybacy spływali łodziami do Bangkoku, by oferować mieszkańcom miasta swoje towary. Chociaż współcześni Bangkokczycy mają sklepy sieci seven-eleven na każdym rogu i nie potrzebują już zaopatrywać się w jedzenie u przyjezdnych handlarzy, warto zwiedzić taki żywy skansen i poznać przysmaki lokalnej kuchni.

Który z wodnych marketów wybrać?

Dużo zależy od tego, czego od targu oczekujecie i jak daleko jesteście gotowi do niego dojechać. Na szczęście jest w czym wybierać i każdy znajdzie coś dla siebie:

1. Khlong Lat Mayom

Jeżeli zależy wam, by odwiedzić market przede wszystkim autentyczny, gdzie zakupy robią również miejscowi, będzie to najlepszy wybór. Koniecznie spróbujcie upichconej na łodzi ryby wężogłowej i świeżych krewetek. Market jest czynny codziennie od 7 rano do 5 po południu i znajduje się w odległości 20 km od Bangkoku. Chociaż Khlong Lat Mayom nie jest tak duży i spektakularny jak słynny Damnoen Saduak, warto wybrać się właśnie tam, jeżeli szukacie oryginalnego tajskiego targowiska.

2. Taling Chan Floating Market

Znajdujący się kilka kilometrów od Bangkoku, Taling Chan, chociaż coraz bardziej popularny wśród turystów, wciąż stanowi oryginalne miejsce, oferujące mnóstwo okazji do spróbowania pysznej lokalnej kuchni i zrobienia kolorowych zdjęć. Jest to również świetne miejsce, by spróbować tradycyjnego tajskiego masażu w atrakcyjnej cenie. Minus stanowi jednak fakt, że otwarty jest wyłącznie w weekendy, między godziną 8:00 a 18:00.

3. Damnoen Saduak Floating Market

Większości turystów hasło floating market w Bangkoku kojarzy się właśnie z tym targowiskiem. Damnoen Saduak to najpopularniejszy i najbardziej zatłoczony z pływających marketów w okolicy Bangkoku. Dodatkową atrakcją mogą być serwowane tam różne tajskie słodkości, jak np. mini kokosowe naleśniki czy kluski łódeczki. Ponieważ położony jest około 80 km od stolicy, najlepszą opcją na dojazd będzie wykupienie zorganizowanej wycieczki. Czynny jest codziennie, od 7 rano do 4 po południu.